امروز

دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۰:۱۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

رییس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: امسال ظرفیت مراکز مداخله در کاهش طلاق در کشور دو برابر می شود.

همایون هاشمی در نشست خبری افزود: اکنون ۱۷۵ مرکز مشاوره مداخله در کاهش طلاق ویژه زوج های جوان در سراسر کشور دایر شده است.

وی با بیان اینکه تقریبا هر یک از استان های کشور دارای این مرکز هستند، گفت: این مراکز با حضور کارشناسان مجرب رشته های مددکاری و روانشناسی در سراسر کشور دایر شده و حدود یک سوم مراجعات زوج های جوان منجر به صلح و سازش شده است.

رییس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد این مراکز با همکاری شوراهای حل اختلاف ، مشاوره های لازم را قبل از هرگونه اقدام زوجین در زمینه طلاق به آنها ارایه می دهد.

هاشمی دربخش دیگری از سخنان خود درمورد مطالبه معلولان در زمینه دریافت مستمری گفت: مابه التفاوت سه ماهه مستمری مددجویان درسال گذشته به طور کامل واریز شده است و اعتبارات پرداخت سه ماهه بقیه این مابه التفاوت ها نیز تامین شده است.

وی با بیان اینکه براساس قانون برنامه چهارم توسعه، ۴۰ درصد حقوق پایه باید مبنای تعیین حقوق مستمری مددجویان قرار گیرد، اظهار داشت: امیدواریم امسال شاهد افزایش مستمری ها به بیش از ۲۰ درصد باشیم.

رییس سازمان بهزیستی کشور در مورد اجرای طرح آفتاب (طرح توانمندسازی اجتماعی و فرهنگی سازمان بهزیستی کشور) نیز گفت: سال گذشته ۱۱ هزار خانواده در سراسر کشور از مزایای اجرای این طرح بهره مند شدند.

هاشمی ابراز امیدواری کرد طرح آفتاب امسال در استان های کم برخوردار تر و مکان هایی که تعداد مددجویان نیازمند زیاد است، اجرایی شود.

رییس سازمان بهزیستی در ادامه در مورد لایحه اورژانس اجتماعی نیز گفت: با توجه به اینکه آیین نامه اجرایی اورژانس اجتماعی به تصویب دولت رسیده است به همین دلیل دیگر نیازی به لایحه اورژانس اجتماعی نیست.

وی در مورد اجرایی شدن لایحه مشاوره اجباری ژنتیک گفت: امیدواریم این موضوع هر چه سریعتر به نتیجه برسد اما سال گذشته در پنج قطب کشور بنیادهای مشاوره ژنتیک راه اندازی شده که در سال جاری نیز در تعدادی از استانها این بنیادها ایجاد می شود.

وی در مورد تاسیس خانه های سلامت نیز گفت: در هر استان یک خانه سلامت وجود دارد که آمارهای ما نشان می دهد در سال گذشته تعداد افراد در این مراکز با رشد منفی مواجه بوده که این امر نشان دهنده فعالیت های مناسب در بخش های مداخله ای و مشاوره است.

هاشمی ادامه داد: اکنون در ۳۱ خانه سلامت موجود در کشور در حال حاضر ۳۶۴ زن آسیب دیده وجود دارد که این افراد بیش از یک سال است که در این مراکز اقامت دارند و سن اغلب آنان کمتر از ۴۰ سال است.

رییس سازمان بهزیستی افزود: استانهایی که مرکز مشترک با کشورهای بیگانه دارند و اعتیاد در آنها زیاد شده و همچنین مهاجرپذیر هستند آسیب های اجتماعی در آنها بیش از سایر استان هاست که البته تهران نیز شرایط ویژه خود را دارد.

به گفته وی، در پنج ماه اخیر ۳۶۰ نفر از زنان آسیب دیده در تهران ساماندهی شده اند.

هاشمی گفت: در سال گذشته ۱۳۷ هزار و ۷۳۲ نفر از معتادان تحت پوشش برنامه های درمانی سازمان بهزیستی قرار گرفته اند.

وی تاکید کرد: در سال جاری اولویت برنامه های ترک اعتیاد در محیط های دانش آموزی، دانشجویی و کارگری خواهد بود.

هاشمی ادامه داد: تعداد تیم های محله محور در سال گذشته سه هزار و ۹۵۹ تیم بوده که آموزش های پیشگیری از اعتیاد را در محلات مختلف ارایه کرده اند و همچنین همیاران سلامت روان نیز که ۴۸۰ پایگاه در سراسر کشور دارند در جهت پیشگیری از آسیب ها فعالیت کرده اند که در سال جاری نیز این فعالیت ها ادامه خواهد داشت.

به گفته رییس سازمان بهزیستی در سال جاری ۱۳۹۰ تیم محله محور به تیم های قبلی اضافه خواهد شد.

هاشمی در مورد خط ملی اعتیاد با شماره ۰۹۶۲۷، گفت: تعداد تماس گیرندگان با این خط در سال گذشته ۲۲۵ هزار و ۵۳۹ نفر بوده که درصد پاسخگویی به آنان ۹۴ درصد بوده است.

به گفته هاشمی، درخواست راهکار برای درمان مصرف شیشه، معرفی کمپ جهت نگهداری، کمک به بازتوانی خانواده های معتادان و درخواست معرفی به مراکز دولتی از جمله مهمترین سوالات مردم با خط ملی اعتیاد بوده است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی