امروز

شنبه, ۴ اسفند , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۲:۴۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هم‌اکنون ۹۰۰ کمپ از سوی سازمان بهزیستی کشور جهت ترک اعتیاد معتادان ایجاد شده است، گفت: در این زمینه باید به سمت شکل‌گیری بنیادهای پیشگیری برویم، چرا که همیشه هزینه‌های پیشگیری کمتر از هزینه‌های درمان است.

 به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، همایون هاشمی در نخستین همایش تخصصی بازآفرینی پایدار محله‌های هدف شهر سبزوار که در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد، اظهار داشت: سازمان بهزیستی کشور به عنوان یک دستگاه حاکمیتی و تخصصی  توجهی را به موضوعات اجتماعی و آسیب‌های نوپدید دارد.

وی تصریح کرد: بهزیستی در کنار فعالیت‌های مستمر و کاربردی، نگاه ویژه‌ای را نیز به موضوعات اجتماعی جامعه داشته و در این زمینه اقدامات مؤثری را برداشته است.

هاشمی با تأکید بر اینکه در حال حاضر تعداد سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی در شهرها و کلانشهرها توسعه یافته است، گفت: در حالی شاهد این پدیده هستیم که تعداد سکونت‌گاه‌های غیررسمی در برخی از مناطق گران‌قیمت شهرها نیز به وجود آمده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در سازمان بهزیستی و با توجه به تجاربی که در سال‌های گذشته کسب شده است، پایگاه‌های اجتماعی در سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی شکل گرفته است، چرا که ما اعتقاد داریم باید علاوه بر توجه به سکونت‌گاه‌های غیررسمی، توجه ویژه‌ای به انسان‌هایی که در این مکان‌ها زندگی می‌کنند بشود.

وی ادامه داد: با تشکیل اورژانس اجتماعی در سازمان بهزیستی، خدمات مختلفی از سوی این مرکز در سطوح مختلف و به ویژه در سطح یک ارائه می‌شود.

هاشمی با بیان اینکه پایگاه‌های خدمات اجتماعی در سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی‌ها به صورت بومی‌سازی درآمده‌اند، گفت: ما باید بتوانیم در سطح یک خدمات (آگاه‌سازی) پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی اقدامات گسترده‌ای صورت گیرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: یکی از نگرانی‌هایی که وجود دارد این است که ما در حوزه خدمات اجتماعی و رفاه اجتماعی فاقد یک انسجام کلی هستیم و شاهد موازی‌کاری دستگاه‌ها و شاهد هزینه‌های بیهوده هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد: با تلاش دستگاه‌ها و همکاری آنها با نهادهای اجتماعی از جمله سازمان بهزیستی، قدم‌های مهمی در حوزه اطلاع‌رسانی، پیشگیری و آگاه‌سازی صورت گیرد.

هاشمی ادامه داد: متأسفانه هم‌اکنون ما در حوزه خدمات اجتماعی و در سطح یک (آگاه‌سازی و پیشگیری) فاقد سرانه هستیم که باید موضوع مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: بسیاری از خانواده‌ها در سطح یک خدمات اجتماعی، آسیب‌های جدی را می‌بینند، چرا که آگاهی‌های لازم را در بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ندارند.

وی ادامه داد: در بخش خدمات اجتماعی و در سطح یک آن، باید اساتید، نخبگان، دانشگاهیان و اهالی جراید و قلم همکاری‌های بیشتری را با نهادهای اجتماعی داشته باشند و در این زمینه اطلاع‌رسانی دقیقی به خانواده‌ها صورت گیرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: ما باید بتوانیم با اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی، آسیب‌های نوپدید را به خانواده‌ها معرفی کنیم و در صورت تحقق این امر مهم، می‌توانیم شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور باشیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: در سال‌های گذشته و به دلیل عدم توجه به سطح یک خدمات اجتماعی، فاز ورود به آسیب‌های اجتماعی را دست‌کم گرفته‌ایم و این اتفاق خوبی نیست و ما باید بتوانیم سطح یک پیشگیری را توجه کنیم.

وی با اشاره به افزایش تعداد کمپ‌های ترک اعتیاد در کشور گفت:‌ در دو سال گذشته تعداد کمپ‌های ترک اعتیاد ۱۸۰ عدد بود که هم‌اکنون تعداد آنها به ۹۰۰ کمپ رسیده است، اما در این زمینه باید بتوانیم به سمت ایجاد بنیادهای پیشگیری گام برداریم.

وی همچنین با اشاره به هزینه‌های درمان و سلامت در کشور گفت: هم‌اکنون سن ورود به بیماری‌ها پایین آمده است و یکی از دلایل این موضوع این است که ما توجهی را به فاز پیشگیری نداشته‌ایم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به فعالیت این سازمان در سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای گفت: توجه به این اماکن و فقرزدایی و مداخلات اجتماعی در دستور کار سازمان بهزیستی قرار گرفته است و هم‌اکنون شبکه‌ای منسجم در این زمینه شکل گرفته است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی