امروز

سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۵:۳۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

همایون هاشمی، رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور گفت: «خودکشی در ملاء عام، نه تنها در ایران بلکه در تمام جوامع نوعی اعتراض به برخی چشم اندازهای مدنی است.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر همایون هاشمی، خودکشی در ملاء عام در هفته های اخیر در کشور تشدید شده به طوری که به یکی از دغدغه های اجتماعی این روزهای جامعه تبدیل شده و به هیچ وجه نمی توان و نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

خودکشی به خودی خود پدیده ای است که می تواند با انگیزه های مختلف از جمله تحت تاثیر عوامل اجتماعی انجام شود، اما موضوع در مورد خودکشی در ملاء تا حدود زیادی متفاوت است.

همایون هاشمی، رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور، در مورد رابطه شرایط اجتماعی و خودکشی گفت: «خودکشی در آسیب های اجتماعی جزو مواردی است که شرایط بغرنج اجتماعی را نشان می دهد و ریشه های آن در کشورها و مناطق و نواحی مختاف، می تواند متفاوت باشد. در برخی از کشورها مباحث معیشتی، در برخی دیگر افسردگی ناشی از عدم ارتباطات مناسب اجتماعی و …  البته برخی موارد خاص نیز می تواند مطرح باشد. در هر حال افزایش خودکشی نشان دهنده شرایط بغرنج اجتماعی است.»

هاشمی در این مورد ادامه داد: «میزان خودکشی ها، چه خودکشی های موفق و چه خودکشی هایی که در مقطعی کنترل می شوند، نشانه خیلی حساسی برای روانشناسان و مددکاران اجتماعی است که نیاز به مداخله اجتماعی وجود دارد. متاسفانه در ایران مولفه های اجتماعی مثل بیکاری، فقر، اعتیاد و … می توانند علل اصلی این موضوع باشند که البته گاهی برخی علل خاص و ویژه نیز می توانند در این زمره قرار بگیرند.»

وی در مورد خودکشی های اخیر در کشور به عنوان ابزاری برای بروز اعتراضات مدنی، گفت: «در برخی از مقاطع به طور خاص این موضوع وجود دارد. بنده تابحال در ایران چنین انگیزه ای را برای خودکشی احساس نکرده ام، اما در برخی از کشورها خودکشی با انگیزه اعتراضات مدنی وجود دارد و اقداماتی مثل تحصن، اعتصاب غذا، روزه سکوت گرفتن در مبحث اعتراضات اجتماعی و مدنی جای دارد اما خودکشی به ندرت با چنین انگیزه ای انجام می شود، مگر در موارد خاص.»

همایون هاشمی در مورد خودکشی در ملاء عام که در هفته های اخیر در کشور تشدید شده، نظر متفاوت تری داشت و گفت: «خودکشی در ملاء عام می تواند نمود اجتماعی داشته باشد، نه تنها در ایران بلکه در کل جهان، این اقدام یک نوع اعتراض به برخی چشم اندازهای مدنی است.»

رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت: «در هر حال خودکشی به عنوان یک نشانه در مباحث اجتماعی است و در واقع یک معلول است که باید به دنبال علت آن بود. روانشناسان و مددکاران اجتماعی باید با توجه به حساسیت، این موضوع را دنبال کنند. متاسفانه در ایران نیز آمار خودکشی در برخی مناطق جغرافیایی (که نام نمی برم) از پیش از این بالا بوده و علل عمده آن می تواند فقر، بیکاری، اعتیاد و اختلافات خانوادگی باشد که البته گاهی در موارد خاص با علت های خاص رخ می دهد.»

 
 
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی