امروز

سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۴:۵۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

نمایندگان مجلس معتقدند ادعاهای ضدایرانی سفیر عربستان درچین مبنی بر عدم تمایل ایران به تعامل بین‌المللی ناشی از شکست آنها در منطقه است.

۷۷۴۴uu1414141

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ در حالی که هیأت ایرانی برای مذاکره به دعوت عربستان به این کشور رفته و تا هم اکنون در حال مذاکره برای برگزاری حج سال آینده است، ترکی بن محمد الماضی، سفیر عربستان سعودی در چین طی مصاحبه‌ای که با خبرگزاری شینهوا داشت، مدعی شد ایران میانجیگری بین تهران و ریاض را قبول ندارد.

الماضی مدعی شد کشورش از تلاش‌های چین در راستای برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه استقبال می‌کند ولی ایران غیر قابل علاج و رام نشدنی است.

سفیر عربستان در چین در حالی سخن از دخالت جمهوری اسلامی در امور یمن، بحرین، عراق و سوریه می راند که خود عربستان مسبب بروز جنگ در یمن بوده و نیروهای نظامی به بحرین اعزام داشته است.

نمایندگان مجلس نیز در گفت و گوهای جداگانه ای که با خانه ملت داشتند ادعاهای ضدایرانی سفیر عربستان در چین مبنی بر «تمایل نداشتن ایران به تعامل بین‌المللی» را ناشی از شکست آنها در منطقه دانسته و تاکید کردند مسائل منطقه‌ای با توجه به منافع مشترک باید درون منطقه حل شود و ایران آماده است بدون میانجی با عربستان مذاکره کند.

برومندی: حضور هیأت ایرانی در عربستان حاکی از تمایل به تعامل با همسایگان است/ حضور عربستان در صدر کشورهای ناقض حقوق بشر

محمدمهدی برومندی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به ادعاهای ضدایرانی اخیر سفیر عربستان در چین مبنی بر دخالت در کشورهای منطقه و تعامل‌ناپذیر بودن جمهوری اسلامی، گفت: حاکمیت عربستان صداقت در گفتار ندارد و مشکلات اخیر منطقه نیز به خاطر اقدامات آل سعود است.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات عربستان در منطقه عنوان کرد: امروز اقدامات عربستان در سوریه و عراق و حمایت هایی که از تروریسم داشته و از سوی دیگر مشکلاتی که در یمن و بحرین ایجاد کرده منتهی به شکست شده است.

محمدمهدی برومندی

وی بر همین اساس تصریح کرد: معادلاتی که عربستان در منطقه دنبال می کرد نه در راستای حقوق بشر و در راستای صلح بین المللی بود چنانچه وضعیتی را که امروز در یمن شاهد هستیم دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد که در این بین جمهوری اسلامی همواره به دنبال ایجاد صلح بوده مسئولان رده بالای کشورمان همواره در صف اول حل مشکلات منطقه قرار گرفته اند.

برومندی در ادامه به کمک های مستشاری ایران در منطقه اشاره و بیان کرد: کمک های مستشاری جمهوری اسلامی در منطقه به خصوص عراق و سوریه اولا بنا به دعوت دولت قانونی این کشورها بوده و ثانیا در راستای حل مشکلات منطقه ای صورت گرفته در حالی که عربستان همواره در نقطه مقابل عمل کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: عربستان با یگان نظامی خود وارد بحرین شده است لذا باید پرسید چرا ندای مردم مظلوم بحرین را نمی شنوند و اجازه نمی دهند ملت بحرین پای صندوق رأی حرف خود را بزند و چرا با اقدامات ساختارشکنانه در منطقه و میزبانی از برخی قدرت های استکباری منطقه ای دخالت هایی آشکار در امور داخلی سایر کشورها صورت می دهند.

وی در ادامه به وضعیت برگزاری حج اشاره و اظهار کرد: عربستان وظیفه ای بین المللی در قبال برگزاری مناسک حج دارد و باید همه پروتکل ها را رعایت کند در حالی که آنها که در فاجعه منا مقصر هستند حتی حاضر به عذرخواهی از خانواده شهدا نشده و وظایف بر عهده خود را انجام نمی دهند.

برومندی در ادامه با تأکید بر اینکه با تمام این ادعاها باز هم ایران آمادگی دارد هم با عربستان و هم با هر کشوری در منطقه گفت و گو کند، بیان داشت: جمهوری اسلامی در تلاش است شرایطی را برای برگزاری مجدد فریضه حج انجام دهد که در حال حاضر حضور دستگاه دیپلماسی در عربستان نشان از این امر دارد که مسئولان می خواهند مشکل را حل کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مطالب و ادعاهای وزیر خارجه عربستان درخصوص عدم تعامل ایران با کشورها را به شدت تکذیب کرده و اعلام می کنیم این عربستان است که حقوق بشر را نقض کرده و ادعاهایش مبنای حقوقی ندارد.

اکبریان: اشتباه استراتژیک عربستان در قطع رابطه با ایران/ بی‌تجربگی سران سعودی باعث شکست پروژه قدرت‌نمایی آنها شد

عزیز اکبریان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به ادعاهای ضدایرانی اخیر سفیر عربستان در چین مبنی بر دخالت در کشورهای منطقه و تعامل‌ناپذیر بودن جمهوری اسلامی، گفت: از آنجایی که جمهوری اسلامی رابطه خوبی با چین داشته که رو به پیشرفت است، عربستان نیز می خواهد رابطه خود را با این کشور به عنوان کشوری مهم و تأثیرگذار در شرق آسیا و مجامع جهانی افزایش دهد.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ضعف حکومتی عربستان که حاکی از بی‌تجربگی سران آن است، عنوان کرد: عربستانی ها حملات نظامی به یمن صورت داده و نیروی نظامی به بحرین می فرستند همچنین از تروریست های حاضر در عراق و سوریه حمایت می کنند و از طرفی گروهک تروریستی القاعده را به وجود آورده اند که همه اینها مصداق مداخله در کشورهاست.

عزیز اکبریان

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت پاسخگویی عربستانی ها نسبت به کشته شدن تعداد بالایی از حجاج ایرانی و غیرایرانی در حج سال ۹۴، بیان داشت: از وقتی آنها متوجه شدند بسیاری از کشورها به دلارهای نفتی آنها نیاز دارند به دنبال قدرت نمایی هستند چنانچه به آمریکایی ها قول دادند یک هفته ای منطقه را بگیرند اما نشد و قول دو هفته را دادند که اکنون دو سال از قول آنها گذشته و در برابر آمریکایی ها شکست خورده شده اند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی با توجه به رعایت اصل حکمت، عزت و مصلحت مذاکرات حج را ادامه می‌دهد، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی به دنبال قطع رابطه با هیچ کشوری جز رژیم اشغالگر قدس نبوده و این سایر کشورها بودند که رابطه خود را با ما قطع کردند و بعد هم پشیمان شدند و امروز عربستان به عنوان یکی از کشورهای منطقه دچار همین اشتباه استراتژیک شده است.

سلیمی: تناسب بیشتر عمان و کویت نسبت به چین برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان/ مذاکره مستقیم ایران و عربستان در اولویت است

اصغر سلیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به ادعاهای ضدایرانی اخیر سفیر عربستان در چین مبنی بر دخالت در کشورهای منطقه و تعامل‌ناپذیر بودن جمهوری اسلامی، گفت: اختلافات ایران و عربستان اغلب بر مسائل سیاسی منطقه است چنانچه عربستان سعی دارد قدرت ایران در منطقه را کمرنگ جلوه بدهد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: عربستان سعی دارد در تعامل با سایر کشورها این ذهنیت را ایجاد کند که قدرت نخست منطقه است اما دوستان و دشمنان ما اذعان دارند که ایران قدرت اول منطقه بوده و هست.

اصغر سلیمی

وی در ادامه با اشاره به شکست عربستان در اتحادی که علیه اقدامات ایران در لبنان، یمن، بحرین، عراق و سوریه به وجود آورد، گفت: اکنون عربستان می خواهد به هر طریقی خود را از این باتلاق نجات دهد لذا با چین که جزء کشورهای عضو شورای امنیت بوده و قدرتی جهانی به حساب می آید وارد مذاکره شده و قصد دارد رابطه خوب ایران و چین را دچار خدشه کند.

سلیمی دولت چین را دارای استقلال فکری دانست و عنوان کرد: چین با توجه به رویکرد بلندمدت خود تصمیم گیری می کند و البته ایران هم برای میانجی گری این کشور مشکلی ندارد اما صحبت آنجاست که اگر عربستان نیات پلیدی نداشته باشد ایران می تواند به صورت مستقیم با عربستان وارد مذاکره شود چنانچه در حال حاضر مشغول مذاکره برای از سرگیری اعزام حجاج در سال آینده هستیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان کویت و عمان را کشورهای مناسب تری برای میانجیگری عنوان و خاطرنشان کرد: بهتر است مشکلات منطقه داخل منطقه حل شود و دست قدرت های جهانی را کنار بگذاریم همچنین با توجه به اینکه دو کشور مسلمان بوده و منافع مشترکی در خاورمیانه و جهان اسلام داریم بهتر است خودمان این مسائل را حل کنیم.

هاشمی: جمهوری اسلامی ادعاهای عربستان را با منطق پاسخ می‌دهد/ میز مذاکرات حج را ترک نمی‌کنیم

همایون هاشمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به ادعاهای ضدایرانی اخیر سفیر عربستان در چین مبنی بر دخالت در کشورهای منطقه و تعامل‌ناپذیر بودن جمهوری اسلامی، گفت: عربستان سیاست های متناقضی درباره ایران با هدف اینکه فضا را به نفع خود تمام کنند، در پیش گرفته اند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه با این حال آگاهی سیاسی افکار عمومی بالاست، عنوان کرد: ادعاهای سعودی ها و این تناقض گویی ها حاکی از ضعف دیپلماسی حاکمیت عربستان است.

وی افزود: اقبال کشورهای مختلف به سمت ایران بسیار زیاده بوده که به علت تدابیر صحیح در سیاست خارجی ماست چنانچه تا کنون نشان داده ایم در دوره های مختلف سیاست واحد و اصولی داشته و بر دیپلماسی منطبق بر منطق و منافع ملی داخلی و خارجی به خصوص منطقه ای بسیار مصر هستیم.

همایون هاشمی

هاشمی در ادامه با بیان اینکه قطعا ادعاهای ضدایرانی سفیر عربستان در چین تأثیراتی بر روند مذاکرات حج خواهد داشت، اظهار کرد: با این حال از آنجایی که منطق ما منطقی ثابت و درست بوده و بر انسجام و اتحاد درونی تأکید داریم لذا مسئولان مذاکره کننده حج نیز ضمن عدم عدول از منافع، سیاست صحیحی را دنبال می کنند ضمن اینکه متوجه شده ایم انعطاف پذیری در مواضع چندان جواب نداده است.

وی ادامه داد: باید صراحتا اعلام کنیم که این عربستان است که دلارهایی را که باید در راستای پیشرفت کشورش خرج کند در راستای تولید و حمایت تروریسم خرج می کند لذا نمایندگان مجلس نیز قطعا در صحن علنی علیه این سیاست ها موضع گیری خواهند کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه دیپلماسی فضای مصالحه و ومفاهمه است، خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه شاهد حرف های نامربوط سعودی ها هستیم باید بر اساس قضاوت بین المللی و منطق درست پیش برویم ضمن اینکه حسن همجواری را ملاک قرار داده و حرف نامربوط را با منطق پاسخ دهیم./

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی