امروز

دوشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۲:۱۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

«ارائه خدمت فقط در مراکز دولتی»، این بخشی از دستورالعمل سازمان بیمه سلامت به ادارات کل بیمه سلامت شهرستان‌ها است که بر اساس آن ارائه خدمت به بیمه‌شدگان این سازمان ازجمله تجویز نسخه برای بیماران باید توسط پزشکان مراکز دولتی و یا ممهور به مهر این مراکز دولتی باشد. موضوعی که ابلاغ آن موجی از نگرانی‌ها را در بین بیماران به وجود آورده است.

همایون هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و رئیس فراکسیون داروی مجلس در واکنش به این اقدام سازمان بیمه سلامت می‌گوید: «سازمان‌ها مستقل هستند و بر اساس اسناد بالادستی می‌توانند در راستای منافع مردم، جامعه هدف و در نهایت سازمان خود بخشنامه بنویسند و این محل اشکال نیست. ولی زمانی مشکل بروز می‌کند که این منافع به واسطه دستورالعمل و آیین‌نامه آن سازمان مورد خدشه قرار گیرد. بنابراین در خصوص دستورالعمل سازمان بیمه سلامت راجع به شرط پذیرش نسخ بیماران با مهر پزشک دولتی و مراکز دولتی، قدری این دستورالعمل تامل برانگیز است. اینکه رئیس یک سازمان با هدف اصلاح هزینه‌های سازمانی یک اقدامی را انجام دهد اقدام شایسته‌ای است ولی اگر این اقدام مانع ایجاد کند و روند را کند نماید باید مقداری در این مورد با احتیاط عمل کرد.»

وی با اشاره به نگرانی‌های به وجود آمده در خصوص این بخشنامه اظهار می‌کند: «به نظر ما در این مورد مشخص هم نباید خیلی نگران بود، اگر چه بنده اصل بخشنامه را رویت نکرده‌ام، ولی در جلسه‌ای که با رئیس سازمان بیمه سلامت داشتیم، ایشان عنوان کردند که هدف از این بخشنامه ساماندهی وضعیت موجود بوده است.»
هاشمی ادامه ‌می‌دهد: «نیت سازمان بیمه سلامت ساماندهی شرایط موجود و ر یل‌گذاری جدید بوده تا خدمات با هزینه کمتری به دست ذی‌نفعان برسد.»

رئیس فراکسیون داروی مجلس با اشاره به اینکه بر اساس این بخشنامه پذیرش نسخ بیمه سلامت منوط به تجویز پزشک دولتی و یا مهر مراکز دولتی شده است، تاکید می‌کند: «این موضوع قدری محل نگرانی است، از این جهت که ما هنوز شرایط و بستر لازم را نداریم که بخش خصوصی را نادیده بگیریم. لذا لازم می‌دانم که این دستورالعمل نیاز به اصلاح موضوعی دارد چراکه در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد خدمات ما در حوزه غیر دولتی‌است و نمی‌توان به این راحتی‌ آن را نادیده گرفت.»

هاشمی با پیشنهاد به سازمان بیمه سلامت برای اصلاح بندهای موجد نگرانی اضافه می‌کند: «این سازمان می‌تواند موارد مشکل‌زا را اصلاح کرده و این اقدام کار چندان سختی نیست.»

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در تشریح ایرادات این بخشنامه می‌گوید: «دو ایراد می‌توان به آن گرفت؛ یکی محدودیت در دسترسی به امکانات بهداشتی و دارو است و دیگری اینکه خیلی از داروخانه‌ها از پذیرش نسخ بیمه سلامت امتناع می‌کنند در حالی که تعداد دفترچه‌ها بعد از شروع طرح بیمه همگانی بیشتر شده و این می‌تواند تبعات دیگری برای نظام سلامت داشته باشد.»
هاشمی ادامه می دهد: «در خصوص محدودیت دسترسی به خدمات سلامت و دارو می توان گفت که ما در سیستم درمانی بحثی تحت عنوان روان سازی خدمات داریم و این موضوع نباید به مفهوم محدویت دسترسی قلمداد شود. روان‌سازی شاید بوی محدویت بدهد، اما اگر ابعاد موضوع را در نظر بگیریم می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.»

هاشمی در پاسخ به این انتقاد که در حال حاضر یکی از اشکالات کار پزشکان عمومی بخش دولتی آن است که نسخه پزشک متخصص بخش خصوصی را رونوشت می‌کنند و این بخشنامه اقدام آنها را قانونی خواهد کرد؟ می‌افزاید: «اگر این بخشنامه موجب اتفاقات این چنینی شود ما با آن مخالف هستیم چراکه این اقدام موجبات ایجاد یک دالان هزینه‌ای‌ برای بخش سلامت و مردم خواهد شد و نیازی نیست که ما از آن مسیر عبور کنیم. زیرا ما باید مسیر خود را کوتاه کنیم. البته باید صحبت‌های کارشناسی بر روی این موضوع صورت گیرد و سازمان بیمه سلامت نیز این امکان را دارد که اگر مشکلی در روند اجرای دستورالعمل به وجود آید، اجرای آن را متوقف کند. بنابراین تاکید می‌کنیم که اگر این دستورالعمل موجب ایجاد هزینه‌های اضافی بر نظام سلامت شود باید اصلاح گردد.»

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی