امروز

سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۰:۵۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

نمایندگان مردم در مجلس ضمن انتقاد از سودجویان و مافیایی که از کودکان برای تکدی‌گری سواستفاده می‌کنند، معتقدند که تعیین تکلیف لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در رفع مشکلات کودکان کار و خیابانی موثر است.

۲۰۱۷۰۱۱۰۳۶۴۱۴۰۹۶۴۷_orig

خبرگزاری خانه ملت – گروه اجتماعی – گل زری فرخنده‌بخش؛ رواج معضل تکدی‌گری در کلان شهرهای کشور و شهرهای کوچک رو به افزایش است؛ بدترین شکل آن هم تکدی‌گری کودکان است، کودکانی که توسط باندها و افراد سودجو اجاره می‌شوند تا برای منافع آنها در سطح شهر تکدی‌گری کنند؛ این کودکان اغلب بدون سرپرست بوده یا دارای پدرو مادر معتاد هستند که باندهای تکدی‌گری  این موضوع را دستمایه ای برای بهره کشی از آنها کرده‌اند.

در حوزه کودکان با موضوعات مختلفی از جمله کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، کودک آزاری، کودکان‌کار و خیابانی و تکدی‌گری کودکان روبه‌رو هستیم که طبق نظر نمایندگان مجلس باید متولی واحدی برای پرداختن به مسائل آنها در نظر گرفته شود.

در این رابطه حبیب الله فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از ابتلای ۴٫۵درصد از کودکان خیابانی به بیماری ایدز خبر می‌دهد و بر این باور است که مطالعات رفتارهای پرخطر این کودکان نشان می‌دهد که آنها در معرض خطر و سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

نمایندگان مردم در خانه ملت نیز معقدند باید به موضوعاتی مانند پیشگیری، فرهنگ سازی، آموزش، تربیت، برخورد قضایی و درمان در رابطه با کودکان‌کار و خیابانی توجه شود زیرا توجه به تمامی این موضوعات در کنار هم برای رفع و مدیریت پدیده کودکان‌کار وخیابانی الزامی است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این باورند که تکدی‌گری در جامعه صنعتی امروزی در قالب اقتصاد بد و کثیف نمایان شده است، وضعیتی که مافیا رقم زده‌اند و علاوه بر این بحث‌های امنیتی و اجتماعی بر آن مترتب است، نمایندگان تاکید دارند مسئولان وزارت اطلاعات، کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب کارگروهی باید موضوع مافیای تکدی‌گری کودکان را بررسی و راهکارهای اساسی برای مدیریت آن را اتخاذ نمایند تا دیگر هیچ فرد سودجویی از این طریق نسبت به سوءاستفاده از کودکان اقدام نکند.

این نمایندگان مردم در مجلس، افزایش حضور کودکان در خیابان‌ها و کسب درآمد از طریق تکدی‌گری را موضوعی می‌دانند که دستگاه قضا باید به آن توجه جدی داشته و با شناسایی مافیای تکدی‌گری با آنها برخورد کند.

 گودرزی: ضرورت تعیین متولی واحد برای جمع آوری کودکان کار و خیابانی/ تاکید بر شناسایی و برخورد قضایی با مافیا

عباس گودرزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، درگفت و گو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با تکدی گری کودکان، گفت: متاسفانه سودجویان و مافیای کودکان از آنان برای رسیدن به منافع شوم خود استفاده و با بهره گیری از احساسات و عواطف مردم آینده این کودکان را در معرض تهدید قرار می دهند.

عباس گودرزی

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه براساس قانون، وظیفه حمایت از کودکان کار و خیابان برعهده چندین نهاد است، گفت: لازم است نهادهایی مانند بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی و قوه قضائیه در این باره به وظیفه خود به صورت هماهنگ عمل کنند تا بتوان به صورت ریشه ای بخشی ازاین  آسیب را مرتفع کرد.

لزوم شناسایی و برخورد قضایی مناسب با مافیای کودکان کار و خیابانی 

گودرزی بر لزوم شناسایی و برخورد قضایی مناسب با مافیای کودکان کار و خیابانی تاکید کرد و گفت: پدر و مادر   برخی از کودکان کار وخیابانی در قید حیات بوده و به عنوان بدسرپرست  خوانده می شوند که نیاز است بهزیستی به این موضوع ورود کرده و ارتباط آن ها را با خانواده سامان داده یا آنها را به خانواده های واجد شرایط واگذار کند و چنانچه این کودکان بدون  سرپرست باشند باید بسترهای لازم برای جلوگیری از سوء استفاده از چنین کودکانی فراهم شود.

عوامل پشت پرده تکدی گری کودکان باید شناسایی و تحت پیگرد قضایی قرار گیرند

این نماینده مردم در مجلس دهم،  با بیان اینکه عوامل پشت پرده تکدی گری کودکان باید شناسایی و تحت پیگرد قضایی قرار گیرند، تصریح کرد: در رابطه با کودکان کار وخیابانی ضعف قانون نداریم زیرا مجلس نهاد قانون گذاری است  و چنانچه در این رابطه ضعف قانون وجود داشته باشد دستگاه های ذی ربط موظف هستند در این رابطه اقدام کنند.

وی افزود: سوء مدیریت وضعف مدیریت در این مورد به روشنی مشهود است زیرا اگر مدیری در هر زمینه ای با ضعف قانون مواجه شود موظف است به مجلس مراجعه وخواستار رفع خلاء های قانونی شود.

کمیسیون اجتماعی مجلس از هرگونه لایحه از سوی دولت  در رابطه با  کودکان کارو خیابانی حمایت می کند

گودرزی با بیان اینکه کمیسیون اجتماعی مجلس به صورت جدی از هرگونه لایحه از سوی دولت  در رابطه با  کودکان کارو خیابانی حمایت واستقبال  می کند، گفت: فرمانداری ها، وزارت کشور، نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد، وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت باید تمامی اهتمام خود را به کار برده و در راستای جمع آوری و  ساماندهی  کودکان کار وخیابانی اقدام کنند. 

برای جمع آوری وساماندهی کودکان کارو خیابانی تلاش یک دستگاه به تنهایی کارساز نیست

نماینده مردم بروجرد درمجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای جمع آوری وساماندهی کودکان کارو خیابانی تلاش یک دستگاه به تنهایی کارساز نیست، یادآور شد: در این رابطه سهم برخی  دستگاه ها بیشتر و سهم برخی کمتر است که لازم است برای تحقق این امر هر کدام به وظیفه خود عمل کند.

ضرورت تعیین متولی برای جمع آوری کودکان کار وخیابانی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت تعیین متولی واحد برای جمع آوری کودکان کار و خیابانی تاکیدکرد و گفت: باید به موضوعاتی مانند پیشگیری، فرهنگ سازی، آموزش، تربیت،  برخورد قضایی و درمان دررابطه با این کودکان توجه شود زیرا توجه به تمامی این موضوعات در کنار هم،  در رفع و مدیریت پدیده ی کودکان کار وخیابانی الزامی است.

 

مختار: جمع آوری کودکان کار و خیابانی با خلاء قانونی مواجه است/ شرح وظایف دستگاه ها برای ساماندهی موقتی است

جلیل مختار، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بر لزوم برخورد قضایی مناسب با والدین و افراد شیادی که کودکان را مورد بهره کشی قرار می دهند تاکید کرد و ادامه داد: افزایش حضور کودکان در خیابان ها و کسب درآمد از طریق تکدی گری موضوعی است که دستگاه قضا باید به آن توجه جدی داشته و با شناسایی مافیای تکدی گری با آنها برخورد کند.

جلیل مختار

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی مستلزم حمایت های قانونی مناسب است، تصریح کرد: قوانین باید متناسب با پدیده های اجتماعی جدید تصویب شود زیرا اگر از آسیب های اجتماعی نوپدید مانند کودکان کار و خیابانی غافل شویم در آینده با بحران های خطرناکی روبرو خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه مقابله با پدیده سازمان یافته کودکان کار و خیابانی باید در دستور کار دستگاه های ذی ربط قرار گیرد، تصریح کرد: در برخی موارد مشاهده می شود کودکان سازمان یافته برای فعالیت های خاص در خیابان ها هستند بنابراین باید به گونه ای عمل کرد که سوء استفاده از این کودکان توسط افراد سودجو به حداقل برسد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم برخورد قضایی مناسب با والدین و افراد شیادی که کودکان را مورد بهره کشی قرار می دهند تاکید کرد و ادامه داد: افزایش حضور کودکان در خیابان ها و کسب درآمد از طریق تکدی گری موضوعی است که دستگاه قضا باید به آن توجه جدی داشته و با شناسایی مافیای تکدی گری با آنها برخورد کند.

مختار با یادآوری تحقیق و پژوهش میدانی درباره کودکان کار اهواز، گفت: برخی از این کودکان درآمد بالایی را از این طریق کسب می کردند که این موضوع انگیزه های سودجویانه را در مافیا افزایش می دهد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تلاش دستگاه ها برای جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی به تنهایی کارساز نیست، گفت: باید فرهنگ سازی ها و میزان مشارکت مردم در این امر افزایش یابد، شهروندان باید کمک های نقدی خود را به سازمان های حمایتی واریز نمایند و تحت هیچ شرایطی به کودکان کار و خیابانی هیچ گونه وجهی داده شود زیرا قسمت عمده ای از درآمد این افراد متعلق به مافیای تکدی گری است.

مختار بر لزوم حمایت سازمان های مردم نهاد، کمیته امداد و بهزیستی از والدین نیازمند کودکان کار و خیابانی تاکید کرد وگفت: با شناسایی و حمایت های لازم از کودکان کار و والدین نیازمند آنها می توان گام اساسی در جهت ساماندهی کودکان کار و خیابانی برداشت.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم، با بیان اینکه سازمان بهزیستی می تواند متولی بحث آموزش کودکان کار و خیابانی باشد، تصریح کرد: آموزش مهارت های زندگی به کودکان کار و خیابانی به منظور کاهش آسیب به این کودکان باید در دستور کار بهزیستی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برای جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی خلاء قانونی داریم، ادامه داد: متاسفانه شرح وظایفی که قانون در رابطه با جمع آوری و ساماندهی کودکان کار برای سازمان هایی دولتی تعریف کرده مناسب نیست و به صورت موقت است به گونه ای که در این رابطه قوانین مناسب نداریم که دستگاه ها را ملزم به جمع آوری و ساماندهی دائمی آنها کند.

مختار با یادآوری اینکه لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان می تواند نقش موثری در رفع مشکلات کودکان کار و خیابانی داشته باشد،گفت: این لایحه صرفا برای دفاع از حقوق کودکان و نوجوانان و مقابله با خشونت علیه آنها است بنابراین به صورت جدی تلاش خواهیم کرد اکثر مصداق هایی که به کودکان مربوط است را در آن بگنجانیم.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: امیدواریم با تصویب این لایحه بتوان وضعیت نامناسب کودکان کار و خیابانی را سامان بخشید زیرا کودکان هنوز از نظر عقلی به رشد کامل نرسیدند که بتوانند خیر و شر را تشخیص دهند بنابراین قانون باید حمایت از آنها را عهده دار شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، از تکدی گری کودکان اتباع بیگانه در کشور انتقاد کرد و گفت: لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان باید به گونه ای کامل و بدون نقص باشد که در مورد تمامی کودکان چه داخلی و چه اتباع بیگانه شمولیت داشته باشد؛ از آنجایی که خانواده برخی از کودکان متکدی اتباع بیگانه غیرمجاز در کشور زندگی می کنند بهتر است وزارت کشور طبق قانون این افراد را شناسایی و هر چه سریع تر به کشورشان عودت دهد.

 

هاشمی: خلاء قانونی برای جمع آوری کودکان خیابانی نداریم/ لزوم تشکیل کارگروهی برای پیگیری فعالیت مافیای تکدی‌گری کودکان

همایون هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان هم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر لزوم جمع‌آوری و ساماندهی کودکان خیابانی، از به کار بردن واژه کودکان کار انتقاد کرد وگفت: اگر واژه کودکان کار را به  طور مداوم به کار ببریم به کودکان کار رسمیت داده ایم زیرا تحت هیچ شرایطی کودک کار نباید وجود داشته باشد.

همایون هاشمی

کودکان خیابانی از جمله واقعیات تلخ کشورهای در حال توسعه است

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کودکان خیابانی از واقعیات تلخ کشورهای در حال توسعه است که در تمامی زمینه‌ها مانند تکدی‌گری از آنها سوءاستفاده می شود، تصریح کرد: کودکان خیابانی چهره شهر را مخدوش و از نظر روانی آسیب هایی را متوجه جامعه می‌کند به صورت جدی نیاز است به موضوع جمع آوری و ساماندهی این کودکان توجه اساسی شود.

برای جمع آوری و ساماندهی کودکان خیابانی خلاء قانونی نداریم

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در رابطه با جمع آوری کودکان خیابانی خلاء قانونی نداریم، افزود: شاید در این رابطه ضعف قانون وجود داشته باشد اما خلاء قانون نداریم، با تقویت قوانین موجود می توان نسبت به جمع آوری و ساماندهی کودکان اقدام کرد.

موضوع جمع آوری و ساماندهی کودکان خیابانی در اولویت دستگاه‌های ذی ربط نیست

وی با بیان اینکه موضوع جمع‌آوری و ساماندهی کودکان خیابانی و در معرض آسیب در اولویت دستگاه‌های ذی ربط نیست، ادامه داد: دستگاه های ذی ربط به دلایلی مانند ترافیک کاری و مشکلات و مباحث اقتصادی نسبت به ساماندهی کودکان خیابانی فرافکنی می‌کنند در حالی که شورای اجتماعی به ریاست وزیر کشور متولی همه مباحث اجتماعی کشور است.

هاشمی ادامه داد: همچنین دستگاه هایی مانند بهزیستی، هلال احمر و کمیته امداد که در حوزه تکریم و کرامت نظام مشغول هستند به طور قطع وظیفه دارند نسبت ساماندهی کودکان خیابانی و در معرض آسیب اقدام کنند.

جمع آوری کودکان خیابانی و در معرض آسیب به تنهایی کارساز نیست/ ساماندهی در دستور کار قرار گیرد

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم با بیان اینکه جمع آوری کودکان خیابانی و در معرض آسیب به تنهایی کارساز نیست بلکه باید نسبت به ساماندهی آنها اقدام شود، تصریح کرد: نیروی انتظامی به راحتی می تواند نسبت به جمع آوری کودکان خیابانی و در معرض آسیب اقدام کند اما منظور از جمع آوری باید ساماندهی باشد از این رو چون ساماندهی، بازپروری و جامعه پذیری کودکان خیابانی هزینه بر است بنابراین دستگاه ها تمایلی به این کار نشان نمی دهند.

لزوم توجه جدی دولت به تعیین متولی واحد برای آسیب های اجتماعی

وی بر لزوم توجه جدی دولت به تعیین متولی واحد برای آسیب های اجتماعی تاکید کرد و گفت: بارها در این رابطه هشدار داده ایم که باید یک سازمان واحد وظیفه پیش بینی، پیشگیری و مداخله در حوزه آسیب‌های اجتماعی را داشته  باشد زیرا با تعیین متولی واحد می‌توان گامی جدی در جهت مدیریت آسیب های اجتماعی مانند جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و آسیب دیده برداشت.

تاکیدات مقام معظم رهبری درباره تشکیل سازمان تخصصی آسیب های اجتماعی

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری درباره تشکیل سازمان تخصصی در حوزه آسیب های اجتماعی، گفت: سازمان بهزیستی به تنهایی از پس جمع آوری و ساماندهی کودکان خیابانی بر نمی آید زیرا با مشکلات زیادی مواجه است هر چند در این باره نهایت اهتمام خود را داشته و بیشتر از سایر دستگاه ها در این رابطه تلاش می کند.

جمع آوری، ساماندهی وجامعه پذیری کودکان خیابانی به دستگاه خاصی واگذار شود

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس دهم، با بیان اینکه بخش جمع آوری، ساماندهی و جامعه پذیری کودکان خیابانی باید به دستگاه خاصی واگذار شود، با انتقاد از اینکه تکدی گری کودکان خیابانی می تواند مولد سایر آسیب ها باشد، گفت: والدین اکثر این کودکان معتاد بوده و توانایی نگهداری از این کودکان را ندارند که به همین جهت این کودکان توسط مافیای تکدی گری مورد سوءاستفاده قرار می گیرند.

لزوم تشکیل کارگروهی متشکل از وزارت اطلاعات، کشور و تعاون برای بررسی موضوع مافیای تکدی گری کودکان

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تکدی گری در جامعه صنعتی امروزی در قالب اقتصاد بد و کثیف نمایان شده است، یادآور شد: پشت این ماجرا مافیا وجود داشته و علاوه بر این بحث های امنیتی و اجتماعی بر آن مترتب است که در همین راستا به صورت جدی نیاز است مسئولان وزارت اطلاعات، کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب کارگروهی موضوع مافیای تکدی گری  را بررسی و راهکارهای اساسی را برای مدیریت آن اتخاذ نمایند تا دیگر هیچ فرد سودجویی از این طریق نسبت به سوءاستفاده از کودکان اقدام نکند./

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی