امروز

دوشنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۵:۳۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

دکتر همایون هاشمی نماینده مردم میاندوآب، شاهیندژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در اعتراض به سرانجام نرسیدن طرح های توسعه معادن شهرستان تکاب یادداشتی نوشتند.

متن یادداشت بدین شرح است:

جناب آقای دکتر رضا رحمانی وزیر محترم صنعت ،معدن و تجارت
جناب آقای مهندس شهریاری استاندارمحترم آذربایحان غربی
جناب آقای مهندس خداداد غریب پور رییس محترم هیات عامل سازمان ایمیدرو
با سلام و احترام ،

بیش از دو دهه از عملیات اکتشاف ،استخراج و استحصال طلا و نقره از معادن سه گانه شهرستان تکاب می گذرد و مردم عزیز با نجابت ستودنی منتظر اجرای طرح ها وبرنامه هایی هستند که با اجرای متولیان معادن به شکوفایی و توسعه همه جانبه منطقه بیانجامد.

بیانیه هشت ماده ایی شرکت گسترش معادن وصنایع معدنی زره شوران تکاب،پس از سالیان متمادی از حیث پاسخگویی به مردم و مسئولیت پذیری مسئولان ،حائز اهمیت و شایسته تقدیر است.ولی بدلایل ذیل ، در بردارنده همه حقوق کارگران و برآورنده انتظارات مردم شریف منطقه نمی باشد.و گمان می رود توجه و مداقه بیشتر در سیاهه خط ومشی ها آبادانی منطقه و رضایتمندی مردم را درپی خواهد داشت.

شش ماده از مواد هشتگانه (افزایش مشارکت و بهبود رضایتمندی مشتریان،تحقق کمی وکیفی برنامه های تولید ،بهره برداری بهینه از منابع انرژی و تجهیزات،اجرای طرح تحقیق و توسعه در زمینه فنآوری های نوین ،کاهش آلودگی محیط زیست و حوادث خطرات و بهبود ایمنی کارکنان) یا تامین کننده اهداف سازمان است که بنظر میرسد در قالب طرح توجیهی برای تصاحب مدیریت مجموعه نگاشته شده است و یا الزامات قانونی است که مدیر هرسازمانی مکلف و ملتزم به رعایت آنست.و با توجه به استراتژیک بودن محصول تولیدی و اقتضائات منطقه، در بیانیه مزبور هیچ برنامه ایی برای زدودن زنگار محرومیت از چهره غمبار این شهرستان پیش بینی نشده است.

منابع اولیه طلا در دل اعماق کوههای منطقه تکاب یک ودیعه الهی است که خداوند متعال نصیب این نسل واین مردم کرده است و بهرمندی از آن موهبت الهی در درجه اول حق مسلم مردمانی است که سالیان متمادی با دردهای مشترک تاریخی درکنار هم زندگی می کنند . منابع عظیم و کانی های سرشار از سیم و زرکه دربرخی لایه ها، نسبت خلوص طلا به خاک تا ۱۵ ppm در یک تن بالغ می شود پتاتسیل های ویژه ایی برای استحصال کنندگان و فرصتهای مغتنمی برای برون رفت از وضعیت اسفناک فعلی شهرستان تکاب بوجود آورده است.

صاحبان صنایع در این عصر و این زمانه با استفاده ا ز انرژی های یارانه دار دولت اعم از برق ،گاز و آب و نیروی انسانی ارزان، که حقوقشان یک دهم ،متوسط حقوق و دست مزد جهانی است در بهترین و سود ده ترین شرایط ،اقدام به استحصال طلا و نقره می نمایند.واین محصول استراتژیک را نه با واحد پولی ریال و در یک نظام عرضه و تقاضا ،بلکه با نرخ جهانی و در قبال ارزهای معتبر خارجی در بورس های معتبر بین المللی به فروش می رسانند و در برابر تخریب بی امان طبیعت ،مراتع و چراگاهها، چشمه ها و آلوده کردن آب های زیر زمینی و محیط زیست انسانها و حیوانات که سده ها آثار و نتایج آن در منطقه باقی خواهد ماند به اشتغال چندین جوان با فرصت شغلی ناپایدار بسنده کرده اند و با ایجاد مکانیسم فشار و تهدید مبنی بر اخراج کارگران و تعطیلی کارخانه ،هم مقامات محلی و استانی وهم کارگران را مطیع و منقاد خود ساخته اند.به نحویکه در نبود شفافیت احدی از ناظران محلی از دخل و خرج هیچ یک از کارخانه های طلا اطلاعی ندارد.

نظامات خشن و تبعیض آمیزی در پرداخت مواجب کارکنان و سپردن مسئولیت ها به عوامل غیربومی وجود دارد.که بعنوان مثال به ۵ مهندس برق بومی شاغل در زره شوران جمعا ماهیانه ۱۲/۵میلیون و به یک نفر غیر بومی شاغل در همان حوزه ،حدود ۲۰میلیون پرداخت می شود و نمونه های بسیاری که مجال دیگری می طلبد.

فلذا: با توجه به جمیع جهات ذکر شده و نظر به اهتمام آن مجموعه به نظام پیشنهادات ، خواستار است موارد ذیل به خط و مشی هر سه شرکت استحصال کننده طلا(زره شوران،آغدره،پیشتازان) افزوده شود.

۱-در کنار سایر اهداف بحق و سازمانی خود،به محرومیت زدایی از منطقه اهتمام شود وپایبندی شرکت ها ، به مفاد قوانین معادن واعمال ماده ۴۳ از قانون برنامه ششم توسعه در خصوص توسعه مناطق و محلات معدن خیز در عمل به اثبات برسد و گامهای موثری در راستای رشد و توسعه شهر و شهرستان برداشته شود.
۲-تا جاییکه تصور شود ،شرایط پیمان سپاری ، طوری تسهیل شود که کارآفرینان بخش خصوصی تکاب بتوانند با ایجادشرکت های کوچک ، توان مشارکت در مناقصات را بدست آورند.
۳-با پرداخت به موقع حقوقات دولتی و ارزش افزوده از محل عایدات سالانه ،امکان بهره مندی نهادهای قانونی ، برای خدمت رسانی به مردم تسهیل شود.
۴-شرکت های اقماری مکلف شوند بخش زیادی از پرسنل و کارگران خود را از میان جوانان شهرستان جذب و بکار گیری نمایند.
۵-حقوق کارکنان، برپایه نظام خدمات کشوری و بر اساس مدارک تحصیلی ودر قالب چارچوب های قانونی پرداخت و فاصله دریافتی ها به حداقل ممکن رسانده شود.
۶-با اخد وثایق و ضمانت های معتبر درصد ناچیزی از شمش طلا ، در اختیار جوانان جویای کار قرارداده تا این قشر با احداث بازارچه طلا خود اقدام به ذ وب فلز و ساخت طلاهای تزیینی نمایندو از این رهگذر باربزرگی از مشکلات بیکاری در این شهرستان ریشه کن شود.
۷-درقالب یک بخشنامه ،کارپردازی های شرکت ها مکلف شوند ،ملزومات و مایحتاج خود را از شهرستان تکاب تهیه نمایند.
۸-با طراحی اتاق شیشه ایی ،دخل و خرج شرکت ،میزان استخراج معادن و استحصال محصولات ،اقدامات موثر در جهت حفظ محیط زیست،ایمنی بهداشت ،کاهش حوادث و بیماری ها بطور مستمر به افکار عمومی و به نمایندگان مردم و به ناظران اهل فن بصورت شفاف گزارش شود.

بدون تردید عمل به پیشنهادات مطروحه در حیطه وظایف قانونی است و موجب ارتقای تعهد کارگران و افزایش تعامل مردم با مدیران شرکت ها خواهد شد و صد البته تاثیر شگرفی در توسعه و شکوفایی منطقه بوجود خواهد آورده و رضایت خداوند را نیز در پی خواهد داشت.

موفق و سرفراز باشید.
پانزدهم بهمن ماه یکهزار و سیصدو نود وهفت
دکتر همایون هاشمی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی