امروز

شنبه, ۴ اسفند , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۳:۵۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز با انتقاد از بی توجهی مسئولان به حل معضل آلودگی هوا قرار دادن واردات خودروهای پاک در لیست سیاه در شرایطی که سال گذشته ۴٨٠٠ نفر در تهران به دلیل آلودگی جان خود را از دست دادند بازی با جان شهروندان است.

هاشمی: سال گذشته ۴٨٠٠ نفر در تهران به دلیل آلودگی جان خود را از دست دادند/ خطر آلودگی کمتر از زلزله نیست

خانه ملت: به گفته کارشناسان بیش از ۷۵ درصد آلودگی هوا ناشی خودروهای غیراستاندارد است، در شرایطی که دنیا به سمت استفاده از خودرو پاک و سبز در حرکت است ما همچنان در حال تولید خودروهای بنزینی و دیزلی قدیمی باسطح آلایندگی بالا هستیم. چرا تا امروز در مسیر جایگزین کردن خودروهای هیبریدی حرکت نکردیم چه در بحث تولید و چه در صورت لزوم واردات؟ این در حالی است که آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان است.

هاشمی: صنعت خودروسازی ما اعم از بنزینی و گازوئیلی هم به لحاظ نوع و هم میزان مصرف قدیمی و در واقع متعلق به سه دهه پیش است و راندمان پایینی دارد. واقعیت آن است که امروز علت اصلی آلودگی هوا خودروها و سوخت مصرفی آن ها معرفی شده اگرچه در فصل زمستان سوخت منازل در قالب نفت یا گاز عامل تشدید کننده آلودگی است اما عامل اصلی خودروهای بی کیفیتی است که در سطح شهر تردد می کنند.

نخستین آسیب چنین خودروهایی متوجه شهروندان است به طوریکه طبق آمارها،سال گذشته ۴۸۰۰ نفر در تهران به دلیل آلودگی هواجان خود را از دست دادند؛رقم قابل توجه و تاملی است. هفته گذشته هم در صحن مجلس رئیس کمیسیون بهداشت و درمان نگرانی خود را نسبت به این موضوع اعلام کرد که موضوع آلودگی کمتر از زلزله و سایر بحرانهای متعددی که سلامت جامعه را تهدید می کند نیست. اگر نگوییم آلودگی هوا نخستین عامل تهدید جان شهروندان به ویژه در کلانشهرها نیست به طور قطع دومین عامل است.

مستحضر هستید که طی روزهای اخیر در تهران و کلانشهرها آلودگی به اوج خود رسیده به طوریکه کشور وارد فاز تعطیلی شده و متأسفانه در تهران اعلام می کنند آلودگی روند افزایشی دارد.

 

وقتی به اذعان کارشناسان محیط زیست و مسئولان، خودروها بیشترین سهم را در آلودگی هوا دارند چرا در این زمینه کم کاری صورت گرفته است. نگاهی به گذشته صنایع خودرویی کشورمان و مقایسه آن با گذشته کشورهایی که در تراز ما بودند نمی‌گوییم کشورهای توسعه یافته بلکه در حال توسعه، نشان می‌دهد که در حوزه صنایع خودرو عقب هستیم. در کشورهای پیشرفته روی خودروی پاک و سبز سرمایه‌گذاری کرده و نتیجه گرفتند چرا ما نباید در این بخش سرمایه‌گذاری کنیماین در حالی است که آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نگران کننده است. به نظر می رسد پشت این موضوع یک علت غیرفنی وجود دارد که ربطی به صنایع خودرویی ندارد؛ اگر بگوییم مافیا یا نوعی بداخلاقی است بد نگفته‌ و به بیراهه نرفته‌ایم.

هاشمی: واردات خودروهای پاک در لیست سیاه/ مسئولان وزارت صنعت پاسخگو باشند

از جنبه پزشکی هشدار می دهم که مردم به صورت جدی در معرض خطر آلودگی هوا هستند، تأکید می‌کنم که از نظر آلودگی هوا در شرایط بحرانی و سختی هستیم؛ثابت شده که ذرات معلق طیف وسیعی از بیماری‌ها که در رأس آن آلرژی است تا بیماری‌های بدخیم و سرطان‌ها را موجب می‌شود. واقعاً مسئولان حوزه صنایع و حوزه بهداشت ودرمان وحوزه های نظارتی باید آستین‌ها را بالا زده و مداخله کنند. سوال من این است که چرا مسئولان و متولیان حوزه صنعت، واردات خودروهایپاک را در لیست سیاه قرار دادند؟ این سوالی است که به عنوان نماینده مردممطرح می‌کنم و علاقمندممسئولان مربوطه در وزارت صنعت پاسخ آن را از طریق رسانه‌ها یا به صورت حضوری در مجلس بدهند.

خانه ملت: آقای هاشمی آنچه از سوی نمایندگان در این نشست مطرح می شود، وجود رانتی است که در صنعت خودروسازی وجود دارد که منجر به عقب ماندن کشور در این صنعت شده و تنها سود عده ای خاص را تامین می کند. چرا تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است؟ شاید نقدی هم در این حوزه به مجلس وارد باشد.

هاشمی: واقع مطلب این است که ما در ایران در تمام صنایع عقب هستیم و دلیل آن شاید این باشد که نگاه استراتژیکی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکم بوده نگاه مریضی است که در آن رفتار غیرعلمی و غیرکارشناسی را مکررا شاهد هستیم، مطمئنا اگر به این بخش ها ورود کنیم به پشت پرده ها و لابی های قدرتمندی که شکل می گیرد برمی خوریم. دل نگرانی ما این است که در وزارت صنعت و حوزه خودرو چه می گذرد؟

هاشمی: سازمان بازرسی و دیوان محاسبات به ممنوعیت واردات خوردوهای پاک ورود کنند

شاید هم اکنون فرمایش آقای مقدسی که گفتند وزیر صنعت اعلام می کند که من راضی نیستم را بتوان این طور تفسیر کرد، وزیر صنعت موافق واردات خودروهای پاک است اما اجازه واردات داده نمی شود پس با این اوصاف استنباط می شود که وزیر صنعت در این وزارتخانه هیچکاره است! چون موضوع خودرو مسئله بیّن و روشنی است و هر آدم کم سوادی متوجه می شود که اتفاق غیرعادی در این حوزه می افتد. چطور ممکن است که از واردات محصول تاپ، ناب، اثربخش، کم هزینه و به نفع مردم به کشور جلوگیری کنیم؟ با این ممنوعیت قرار است چه عایدی نصیب کشور شود؟

هاشمی: سالانه ۱۴ هزار میلیارد در تهران صرف رفع آلودگی هوا می شود که هم تراز با بودجه شهرداری تهران است.

ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس به طور جد پیگیر این موضوع هستیم البته برای برخورد با خباثت ها باید سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و نهادهای نظارتی مسئول نیز ورود کنند. ما نیز در مجلس از بُعد نظارتی به بررسی موضوع خواهیم پرداخت.

بنده با رویکرد سلامت محور به موضوع استفاده از خودروهای پاک نگاه می کنم زیرا بر این باورم که استفاده از این خودروها تاثیر جدی در بهبود وضعیت هوای کلانشهرهای کشور خواهد داشت. تعطیلی ناشی از آلودگی، مشکلات و هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کند. امروز در پی تعطیلی ناشی از آلودگی هوا دانش آموزان از فضای درس باز می مانند گروه هایی هم که در محل کار خود حاضر می شوند اعم از اساتید، دانشجویان و… سلامت شان در معرض آسیب جدی است. وزارت صنعت کجای کار است؟ البته ما در بخش معادن هم موضوعاتی داریم که چه رانت ها و اتفاقاتی رخ داده است. واقعا هر بخشی را در این وزارتخانه دست بگذارید، یک فسادی حاکم است، لذا از همین تریبون خطاب به وزیر صنعت اعلام می کنم که برای بهبود اوضاع با دقت، سرعت، علم و کار کارشناسی وارد عمل شود. اینکه صرفاً بگوید من راضی هستم پذیرفتنی نیست. روزی که به من اعلام کردند خودروی پاک جزو اقلامی است که آقای خسروتاج معاون وزیر صنعت اجازه واردات آن را نمی دهد و پشت این قضیه ماجراهایی وجود دارد واقعاً خودم را شماتت کردم که ما چقدر بی اطلاع از وضعیت کشور هستیم و اعتقاد دارم مقداری هم نقد به مجلس گذشته و فعلی وارد است.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی