امروز

چهارشنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۳:۵۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از دولت درخواست کرد که لایحه مدیریت آسیب های اجتماعی را تدوین و برنامه مشخصی در زمینه مدیریت آن ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، همایون هاشمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۹ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) گفت: ورود مقام معظم رهبری به موضوع آسیب های اجتماعی بدون شک نشان از بحران زا بودن این موضوع دارد لذا رهبر معظم انقلاب خواستار کار جهادی و مستمر در حوزه آسیب های اجتماعی شده اند و فرموده اند که در حوزه آسیب های اجتماعی نباید به کارهای معمولی و جاری دستگاه ها اکتفا شود و هر از گاهی برای رفع تکلیف گزارشی ارائه شود و معظم له با جدیت موضوع را پیگیری و خواستار ارائه گزارش های مستند و جامع در خصوص اقدامات دستگاه های اجرایی شده اند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا اقدامات اجرایی موثری در زمینه مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی صورت پذیرفته است و دستگاه های متولی کار جهادی و متفاوت و برنامه ویژه انجام داده اند، افزود: امروز ۱۱ میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد که طی برنامه های چهارم و پنجم دو برابر شد، آیا این روند صعودی در برنامه ششم ادامه دارد یا برنامه ای مسنجم در راه است؟

۲۰۱۷۱۰۱۰۶۸۷۶۲۱۴۳۱۵_Origهاشمی با بیان اینکه بالغ بر دو میلیون معتاد در کشور وجود دارد، ادامه داد: بالغ بر ۳ میلیون زن سرپرست خانوار و بیش از سه میلیون بیکار که بنا بر فرمایش وزیر محترم کشور توزیع آن بسیار نامتوازن است و در برخی از مناطق به ۶۰ درصد می رسد و همچنین نزدیک به ۴۰ درصد طلاق در کشور وجود دارد، آیا زمان آن نرسیده که لایحه مدیریت آسیب های اجتماعی از سوی دولت تدوین و برنامه مشخص ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه آسیب های اجتماعی پدیده های واقعی، متغیر، قانونمند و قابل کنترل و پیشگیری است، یادآور شد: توجه به آسیب های اجتماعی دیگر از حالت وظیفه گذشته و به عنوان تکلیف و رسالت همگانی مطرح است لذا از زاویه اجتماعی اگر به آسیب های اجتماعی درست و به موقع رسیدگی نشود افزایش جرم و جنایت را در پی دارد که مخرب انضباط اجتماعی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه اگر از جنبه سیاسی به موضوع توجه نشود کشور را به دامن بیگانگان سوق می دهد و به اعتقادات دینی و مذهبی جامعه لطمات جدی وارد می کند، یادآور شد: وجود آسیب های اجتماعی بزرگ نمایی و تبلیغات دشمنان کشور را در پی دارد ضمن آنکه وجود آسیب های اجتماعی در کشور اسلامی عامل تبلیغ منفی بر ضد اسلام است لذا ضروری است تا آسیب های اجتماعی ریشه یابی شود و از کلی گویی در جامعه پرهیز شود و با ارائه راهکارهای درست و اصولی و نه کلی و شعاری به ریشه ها و جزئیات بروز و ظهور آسیب های اجتماعی توجه شود.

وی افزود: تجربه نشان داده که در برخورد با آسیب های اجتماعی استفاده از روش انکار و پرده پوشی، پاک کردن صورت مسئله است و اتکاء به روش های انتظامی و پلیسی، انتقال آسیب ها به لایه های پنهان جامعه و کمک به رشد سرطانی آسیب ها است.

هاشمی ادامه داد: لازم است تا دولت و مجموعه نهادهای حاکمیتی به دور از شعار و کلی گویی با نگرشی جامع و کل نگر به مفهوم آسیب های اجتماعی با رویکردی علمی و منطقی نگاه کرده و در قدم اول با پذیرش عمق و دامنه این آسیب ها علل واقعی بروز و ظهور و گسترش هر آسیب را شناخته و برای حذف یا به حداقل رساندن آن ها از برنامه ها و روش های منطقی سود ببرند.

وی با بیان اینکه سیاست گذاری در حوزه آسیب های اجتماعی توسط کسانی صورت می گیرد که دانش اجتماعی ندارند، اظهار کرد: بسیاری از مدیران ما در حوزه اجتماعی افرادی فاقد دانش اجتماعی هستند که شاید دلسوز باشند اما چون دانش ندارند با تصمیم های نادرست دردی را دوا نمی کنند چه بسا خود مسئله ساز می شوند چرا در تمامی دولت ها جای نخبگان اجتماعی در سیاست گذاری مقابله با آسیب های اجتماعی خالی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه نهاد خانواده و نظام آموزش و پرورش به عنوان نخستین سنگرهای حفاظت و حراست از کیان جامعه خود فاقد دانش و بصیرت لازم در شناخت و درک آسیب های اجتماعی هستند، افزود: نهادهای برنامه ریزی ما بینش اجتماعی ندارند و هر مدیری در سازمان های اجتماعی نگاه خاص خود را دارد. ما در حوزه آسیب های اجتماعی و نگاه اجتماعی حاکمیتی نهادسازی نکرده ایم، خط مشی واحدی نداریم و استراتژی ما در برابر انواع آسیب ها مشخص نیست چرا که هر کس تریبونی دارد، سخنی می گوید و آماری می دهد بدون آنکه همه اقدامات در راستای نیل به خط مشی واحدی باشد.

۲۰۱۷۱۰۱۰۶۳۳۴۳۶۸۷۳۱_Orig

وی با تاکید بر اینکه سازمان های متولی پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی فاقد برنامه اثربخش در مقابله با آسیب های اجتماعی هستند، ادامه داد: پیشگیری در سطح اول به معنای واقعی وجود ندارد چرا که در مهدکودک های ما، در کتب درسی ما و در دانشگاه های ما رسوخ نکرده است چرا که ما ابتدا صبر می کنیم مشکل به وجود آید سپس دنبال چاره کاریم و در پیشگیری سطح دوم بسیار کم عمق، پراکنده و با اثرگذاری اندک ظاهر می شویم.

نماینده مردم تکاب، میاندوآب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما هنوز ضرورت و اهمیت پیشگیری از آسیب های اجتماعی را درک نکرده ایم، یادآور شد: اگر غیر از این بود پیش بینی بودجه و تامین الزامات پیشگیری از آسیب ها از اولویت بیشتری برخوردار بود لذا ما هم در بینش مشکل داریم و هم در مدیریت برنامه ریزی و اختصاص بودجه و اینگونه می خواهیم که آسیب های اجتماعی را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر آسیب های اجتماعی به صورت افسار گسیخته در حال جولان است مسئولیت آن برعهده تمام سیاستگذاران، برنامه ریزان و مدیران است، افزود: برنامه های پراکنده سلیقه ای و جزیره ای پاسخگوی انتظارات رهبری و افکار عمومی نیست و مدیریت آسیب های اجتماعی بدون همکاری تمام قوا و بهره مندی از حداکثر ظرفیت ها عملی نبوده و نخواهد بود در این میان اگر سازمان ها و تشکل های غیردولتی کنار باشند که دیگر هیچ اقدامی منتج به نتیجه نمی شود.

هاشمی ادامه داد: این سازمان ها که در تمامی جوامع ریشه دارند با تاثیرگذاری در وضع و اجرای سیاست های اجتماعی در نقش های مختلفی مثل مشاور دولت، منتقد دولت و گاه حتی به عنوان بازوی اجرایی سیاست های اجتماعی دولت ها عمل می کنند و مادام که مشارکت مردم در پیشگیری از آسیب ها نباشد از دولت کاری ساخته نیست لذا امیدوارم در برنامه ریزی های کلان نقش این تشکل ها تقویت شود.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: امیدوارم وزارت کشور با تشکیل هرچه سریع تر سازمان مدیریت آسیب های اجتماعی گام های عملی را در راستای اتخاذ سیاست واحد در حوزه آسیب ها برداشته و در وظایف این سازمان بحث نظارت بر اجرای برنامه ها توسط دستگاه های متولی به صورت جدی پیش بینی و صرفا مبتنی بر ابلاغ و تصمیم گیری نباشد.

۲۰۱۷۱۰۱۰۶۱۴۱۷۰۳۸۰۸_Origوی با بیان اینکه مسئله خشک شدن دریاچه ارومیه یکی از بزرگترین معضلات و مشکلات زیست محیطی است که در چند سال اخیر نگرانی‌های بسیاری را نه تنها در استان آذربایجان غربی بلکه در کل کشور در بین مسئولان، مردم و علاقمندان به محیط زیست ایجاد کرده است، افزود: در سال‌های اخیر دولت تلاش‌های بسیاری را در خصوص جلوگیری از خشک شدن و نابودی این سرمایه ملی انجام داده است، اما متأسفانه گاهی به دلیل اقدامات غیرکارشناسی نه تنها پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است، بلکه سیاست‌های ستاد احیاء در دریاچه ارومیه باعث صدمه دیدن کشاورزان این استان و اقتصاد کشاورزی محور آن گشته است.

هاشمی ادامه داد: امروز دشت حاصلخیز شهرستان میاندوآب به عنوان یکی از پتانسیل‌های عظیم و بزرگ کشاورزی در منطقه شمالغرب کشور در اثر محدودیت‌های ایجاد شده به بهانه احیای دریاچه در معرض نابودی قرار گرفته است، چاه‌های کشاورزی روستاییان در شهرستان‌های تکاب و شاهین‌دژ را پر کرده‌اند و این مسئله موجب وارد آمدن لطمه جدی به کشاورزی منطقه، دلسردی کشاورزان و باغداران و تشدید مهاجرت روستاییان به شهرها شده است.

وی اظهار کرد:جای بسی تأسف است که بخشی از جمعیت روستایی شهرستان میاندوآب، با دارا بودن دو رودخانه پر آب زرینه رود و سیمینه رود و تأمین بخشی از آب شهر تبریز، با مشکل جدی مواجه بوده و آب شرب خود را از تانکرهای فروش آب تهیه می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در شهرستان‌های تکاب و شاهین‌دژ پروژه‌های آبیاری نوین تحت فشار و قطره‌ای به بهانه احیاء دریاچه ارومیه متوقف گشته است، این در حالی است که به اذعان کارشناسان امر یکی از راه‌های عبور دریاچه از این بحران، تغییر شیوه‌های آبیاری کشاورزان ساکن در حوزه‌های آبریز دریاچه ارومیه از شیوه‌های سنتی به صنعتی است.

وی ادامه داد:امروز که معضل بیکاری در کشور بیداد می کند و جوانان به ویژه در جامعه شهری ناامید از این وضعیت در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار دارند، حداقل با نابودی کشاورزی به دست خودمان جوانان جامعه روستایی را گرفتار این آسیب‌ها نکنیم.

هاشمی از دولت به ویژه  وزرای نیرو و جهاد کشاورزی درخواست کرد که با توجه به مشکلات دولت در ایجاد اشتغال در کشور، با درک واقعیت‌های موجود جامعه و با تسهیل امور از قبیل رسیدگی جدی به مشکلات در زمینه منابع آب علی‌الخصوص آب روستایی و آب کشاورزی، اعطای مشوق‌ها و تسهیلات و بخشودگی جرائم توسط بانک کشاورزی و بازنگری در سختگیری‌های مربوط به منابع طبیعی به رونق کشاورزی و اشتغال جوانان در این رشته کمک کند.

وی ادامه داد: امروز در حالی که دنیا به سمت استفاده از ایده‌های نوین از تولیدات کشاورزی و جایگزین کردن آن‌ها از قبیل الیاف گیاهی بجای مواد آلاینده محیط زیست مثل پلاستیک و مواد شیمیایی خیز برداشته است، نابود کردن کانون خانواده یک کشاورز و یا یک دامدار در محروم کردن وی در استفاده از اراضی به بهانه حفظ محیط زیست صرفا به دلیل وجود چند شاخه گون، در شرایط رکود کنونی کشور جای توجیه ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: امیدوارم مسئولان امر با بازنگری جدید در سیاست‌ها و برخی قوانین دست و پاگیر، استفاده از مدیران خلاق و شجاع، دانش محور کردن کشاورزی و عبور از کشاورزی سنتی به صنعتی فرصت‌های رشد، توسعه و ایجاد اشتغال در این بخش را شکوفا کنند./

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی