امروز

چهارشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۹:۱۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

جهت مقابله با آسیبهای اجتماعی و کاهش نرخ آن برنامه مدون و جامعی که اجماعی بر روی آن در بین نهادهای مختلف مسئول صورت گرفته باشد وجود ندارد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر هاشمی، دومین جلسه کار گروه آسیب های اجتماعی کشور با حضور برخی اساتید دانشگاههای کشور و به ریاست دکتر هاشمی نماینده مردم میاندوآب ، شاهین دژ، تکاب بر گزار شد.

در دومین جلسه کار گروه که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن بحث در خصوص وضعیت آسیبهای عمده کشور مقرر گردید دبیرخانه دائمی این کار گروه در اسرع وقت فعالیت جامع خود را آغاز نماید و با عنایت به ماهیت، تنوع و تعدد آسیبها اجتماعی موجود و لزوم کارشناسی دقیق هر یک از آسیبها،کمیته هایی جداگانه جهت بررسی ۵ آسیب عمده تشکیل شود.

 دکتر هاشمی در این نشست گفت: متاسفانه در حوزه آسیبها بیشتر به علل و عوامل و تظاهرات بیرونی توجه گردیده و تاکنون توجه جدی و جامع به ریشه و علل پدید آورنده آن معطوف نگردیده است و در این میان عدم انسجام در فعالیتهای صورت گرفته باعث شده که بنیان ها و ریشه های اصلی مورد غفلت قرار گیرد.جهت کار در حوزه آسیبهای اجتماعی ابتدا باید شیوه های مقابله و سیاستهای کاهش آسیبها مورد نقد و ارزیابی و آسیب شناسی قرار گیرد،هر کدام از دستگاههای مسئول در ظاهر برنامه های متعددی برای این مقوله دارند ولی وقتی سخن از تاثیر برنامه در کاهش و مقابله با آسیبها به میان می آید،غالبا حرفی برای گفتن نیست و یا اینکه آمارهایی که ارائه میشود از روائی و اعتبار کافی برخوردار نیست،وقتی اقدامات مورد ادعای مسئولین منجر به کاهش نگردیده این می تواند نشانی از اتخاذ سیاستها یا روشهای اجرایی غلط باشد،از این رو آسیب شناسی اقدامات فعلی اولین قدم در این راستا می باشد.

 نماینده مجلس افزود: ما باید واقع گرا باشیم و بپذیریم در حوزه آسیب های اجتماعی وضعیت به مرز هشدار رسیده است و نباید با دستاویز قرار دادن اقدامات بی نتیجه و آمارهای بعضا ناصحیح و دور از واقعیات موجود در جامعه فکر کنیم که در حال مقابله با آسیبها هستیم،اقدامات نمایشی و طرحهای پرسر وصدا ولی بدون عمق، درمانی برای این درد نخواهد بود، واقعیت مسلم این است که آسیبهایی چون طلاق، اعتیاد، انحرافات اخلاقی، فقر و حاشیه نشینی زاییده مسائل پیچیده اجتماعی هستند و برخورد تک وجهی و ساده انگارانه با این آسیبها فقط زایل کردن زمان و کمک به نهادینه شدن این آسیبها می باشد.

 رئیس کارگروه آسیبهای اجتماعی افزود: تردیدی نداشته باشید بدون وجود چند شرط اساسی هر اقدامی محکوم به شکست خواهد بود:

در ارائه هر گونه راهکاری برای آسیب های اجتماعی مداخله چهار گروه جامعه شناسان، روانشناسان، سیاستگزاران حوزه های فرهنگی و اجتماعی و نهادهای اجرایی مسئول و هماهنگی بین آنان بسیار مهم و کلیدی می باشد.

سیاستگزاران و مسئولین باید عمق فاجعه را بپذیرند وبا تزریق نیروی کارشناسی و اختصاص بودجه لازم به جنگ این پدیده شوم بروند.

در مواجهه با آسیبهای آجتماعی شناسایی عوامل زمینه ای اولین اولویت بوده و هر گونه اقدام اجرایی بدون توجه به عوامل زمینه ای پدید آورنده، اقدامی نمایشی و در واقع اتلاف سرمایه و از دست دادن زمان می باشد.

جامعیت، انسجام ،نظارت و هدفمندی در مواجهه با آسیبها بسیار مهم می باشد، و تهیه نقشه راه آسیبهای اجتماعی و حرکت در بستر و مسیر طراحی شده قابل اندازه گیری از اهم مهمات می باشد. -سازمان آسیبهای اجتماعی وزارت کشور نباید سازمانی بدون اختیارات و بودجه باشد،ما به دنبال اضافه کردن یک تشکیلات نبودیم و اشاره به تشکیل آن در منویات رهبری قطعا با اهداف بلند و وظایف سنگین و پر کردن خلاء های مدیریتی و اجرایی بوده است،ولی در حال حاضر مشکلات بزرگی در مسیر آن قرار دارد و یکی اینکه ما اعتبار و بودجه را به دستگاههای دیگر می دهیم و حق اعمال نظارت موثر بر عملکرد دستگاهها نیز وجود ندارد و فقط یک سازمان با توان کارشناسی محدود و بودجه ای اندک را نیز تشکیل داده ایم که به نظر می رسد در سیاستگزاری و نظارت بر عملکرد دستگاهای اجرایی یا موثر نیست یا به بازی گرفته نمی شود.

 در مواجهه با اسیبهای اجتماعی نقش تشکل های غیر دولتی بعنوان،مشاور و بعضا منتقد سیاستهای دولت و همچنین به عنوان بازوی اجرایی سیاستهای اجتماعی دولت غیر قابل چشم پوشی است و مادام که مشارکت مردم در پیشگیری از آسیبها نباشد،از دولت کاری ساخته نیست.

 در ادامه این نماینده گفت: این کارگروه قصد دارد با در نظر گرفتن عوامل فوق و بهره مندی از متخصصان برجسته در قالب کمیته ها به آسیب شناسی خود ادامه داده و بتواند باری هر چند کوچک در حوزه آسیب های اجتماعی متقبل شود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی